Plisy a zwykłe rolety – najważniejsze różnice

W dzisiejszych czasach wybór w zakresie osłon okiennych jest ogromny, co daje spore możliwości wykorzystania ich w różnego rodzaju aranżacjach. Wymienić można wiele ich rodzajów – w tym kontekście zaś bardzo często padają takie nazwy jak rolety oraz plisy. To jedne z najpopularniejszych osłon – czym się różnią pomiędzy sobą?

Plisy najlepsze do dużych okien

Warto zacząć od tego, że plisy to jedna z odmian rolet. Są to po prostu rolety plisowane, a najważniejsza różnica pomiędzy nimi a zwykłymi modelami tkwi w sposobie montażu oraz użytkowania. Zwykłe najtańsze rolety na okna są montowane tak, że po rozwinięciu zasłaniają całe okno. Jeżeli zaś chodzi o rolety plisowane, to są one o tyle praktyczniejsze, że umożliwiają zasłonienie dowolnej części okna – górnej, dolnej bądź środkowej, w zależności od ustawienia rolety.
Kolejna rzecz, o której należy w tym miejscu wspomnieć, dotyczy okien, na których są montowane opisywane tutaj rolety. O ile zwykłe modele doskonale nadają się do okien mniejszych i większych, o tyle plisy zdecydowanie najlepiej sprawdzają się na dużych oknach. W związku z tym przy wyborze odpowiednich osłon warto mieć ten aspekt na uwadze.

Sposób montażu

Nie wolno również przy tej sposobności pominąć kwestii związanej z montażem. Rolety plisowane nie posiadają charakterystycznych kaset. Są poza tym lżejsze od zwykłych modeli, co jest zasługą węższych listew oraz prowadnic. Taki, a nie inny montaż ma bardzo wiele atutów – przed wszystkim z tego względu, że przymocowanie rolety nie przysparza większych problemów. Podobnie jest również z jej demontażem – w razie potrzeby nie jest kłopotem jej zdjęcie. Ponadto po zwinięciu rolety plisowane zajmują stosunkowo niewiele miejsca, w związku z czym nie ma konieczności ich zdejmowania podczas mycia okien, albowiem zupełnie w tej czynności nie przeszkadzają. Tego typu modele mają jeszcze ten plus, że utrzymanie ich w należytej czystości jest bardzo łatwe.
Zarówno plisy, jak i zwykłe rolety, są wykonywane z rozmaitych materiałów i dostępne w licznych rozmiarach oraz wersjach kolorystycznych.

One Reply to “Plisy a zwykłe rolety – najważniejsze różnice”

  1. Jeszcze do niedawna nie miałam zielonego pojęcia o tym co to są plisy. Szukałam uparcie najlepszych na moje okna rolet. Teraz rolety mam w każdym pokoju i nie wyobrażam sobie niczego innego. Polecam firmę Roletko produkującą i montującą rolety i plisy okienne.

Dodaj komentarz