Oprocentowanie lokat – Ostatnie dobre lokaty bankowe

Spoty reklamowe banków ostatnio atakują nas wręcz coraz to lepszymi (jak na dzisiejsze warunki) promocjami oprocentowania lokat bankowych. Trzeba jednak być świadomym, że zazwyczaj prezentowane w spocie oprocentowanie lokaty odbiega znacznie od rzeczywistego oprocentowania, które zyskujemy po zakończeniu lokat.

Istnieje sporo form lokat bankowych – aktualnie do najpopularniejszych nietypowych form zalicza się lokaty promocyjne, lokaty progresywne, czy chociażby lokaty inwestycyjne nazywane czasem jako lokaty z funduszem. Lokaty progresywne mają zróżnicowane oprocentowanie w zależności o okresu kapitalizacji (zwykle miesiąc), zatem w pierwszych miesiącach będziemy mieli sporo niższe oprocentowanie od tego podawanego w spocie, które przypada na końcowe, miesiące. Czyli te najkorzystniejsze jest w ostatnim miesiącu. Oczywiście zawsze jest to oprocentowanie w skali roku na dany miesiąc. W rezultacie oprocentowanie rzeczywiste wynika tu z śr. oprocentowania z wszystkich okresów jakie są uwzględnianie.

plastikowe ludziki ładują monety do świnki skarbonki w okularach

Lokaty z inwestycyjne łączą w sobie depozytu w formie lokaty oraz inwestycje na rynku kapitałowym. Oczywiście kapitał zainwestowany np. na rynku akcji wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Tym bardziej przy dzisiejszej koniunkturze. Oczywiście lokaty inwestycyjne generują różne rodzaje kosztów w postaci prowizji np. dla biur maklerskich i kosztów zarządzania portfelem inwestycyjnym. Takie rodzaje kosztów są zwykle ukryte przed klientem, aczkolwiek bank przecież musi sobie w postaci prowizji rekompensować wszelkiego rodzaju koszty.

Najbezpieczniejsze i jedyne lokaty, które gwarantują pewny zysk, to te w formie klasycznych depozytów bankowych. Nie jest to może duży zysk ze względu na niskie oprocentowanie wynikające ze stóp NBP, ale przynajmniej pewny. Dodatkowo takie depozyty objęte są ochroną BFG. Obecnie najlepszą lokatę ma Getin Bank – to lokata dla nowych środków. Inne podobne lokaty można znaleźć tutaj.

Oprocentowanie lokat to niewątpliwie główny element przy wyborze oferty lokaty. Jednakże żeby wybrać i ocenić poprawnie tą najbardziej korzystną dla nas, warto posiąść nieco wiedzy na temat metod marketingowych stosowanych przez banki przy różnych rodzajach lokat. Co nieco o tym można przeczytać w artykule oprocentowanie lokat lub w innych serwisach finansowych i związanych ekonomią. Aczkolwiek w sieci pojawiają się często informacje nieprawdziwe, to otwarte medium i praktycznie każdy pisze co chce. Trzeba więc race opierać się na dobrych źródłach. Jeżeli chodzi o wiarygodność portalu Investor, to zalizany jest do najlepszych projektów webbest.eu – najlepsze projekty stron, gdzie zbierane są najlepsze projekty stron, które cechuje pewna innowacyjność.