Retusz i Obróbka zdjęć w fotografii

Ostatnio zainteresowałem się dość mocno fotografią, aczkolwiek może nie artystycznie, ale jako pomysł na firmę. Na razie jednak jeszcze firmy nie otwieram, najpierw oczywiście muszę się nauczyć profesjonalnie fotografować, a to nie takie proste.

Spotkałem się z wieloma, że fotografia analogowa wciąż przewyższa jeszcze cyfrową. Oczywiście powstał dylemat jaki kupić sprzęt cyfrowy czy analogowy. Zdecydowałem jednak, że pójdę w stronę zwolenników cyfrówek. Dzisiaj fotografia cyfrowa staję się coraz popularniejsza, jest ona tańsza w eksploatacji i bardziej funkcjonalna. Z tej przyczyny fotografia cyfrowa wypiera fotografię analogową, a więc nie będę się pchał w stare technologie.

Podstawową zaletą, jaką posiada fotografia cyfrowa jest obróbka zdjęć – http://www.fotografia.kopernet.org/retusz.html – fajna strona opisująca podstawowe metody obróbki zdjęć. Prócz zalety którą jest obróbka zdjęć, wielkim plusem jest także możliwość oglądania fotek na lcd aparatu i monitorze komputerowym, czego jak wiadomo fotografia analogowa nam nie zapewni. Zatem obróbka zdjęć to z pewnością zaleta, dzięki której fotografia cyfrowa ma wielu zwolenników między innymi mnie, bo wiele można naprawić w programie graficznym i ukryć niedociągnięcia spowodowane brakami w umiejętnościach fotografowania. Każdy wie, iż retusz i obróbka zdjęć umożliwiają wyszczuplenie, korygowanie zmarszczek i sporo innych większych operacji.

Aczkolwiek fotografia analogowa ma swoje plusy, ale chyba będzie wyparta przez fotografię cyfrową. Na pewno zostaną przy niej pasjonaci. Wracając do retuszu zdjęć, trzeba wspomnieć, iż w fotografii analogowej także istnieje obróbka zdjęć, lecz daje o wiele skromniejsze funkcje. Skoro podchodzimy do fotografii jak do biznesu.

To zdecydowanie obróbka zdjęć cyfrowych otwiera szerszy wachlarz usług i raczej jest już wymogiem. Chociaż zdarzają się jeszcze osoby, które wolą aby robić im zdjęcia analogowe, ale to jest mniejszość. No to pierwszy krok to inwestycja w sprzęt na razie na więcej mnie nie stać. Kupiłem aparat Canon 40d. Oczywiście aparat Canon 40d jest modelem lustrzanki. Ostatnio bardzo popularny i nie całkiem amatorski. Tak więc ten aparat Canon 40d można zaliczyć się do średniej klasy lustrzanek cyfrowych. Nie jest to tani aparat, ale też nie drogi jego cena to ok 4000 złotych.

Canon 40d wyposażony jest w matrycę APS-C tak jak poprzednicy z tej klasy. Jak to lustrzanka Canon 40d posiada możliwość zmiany optyki no i tutaj muszę niestety poczekać, żeby zainwestować w obiektywy, bo te do tanich nie należą. Oczywiście to dopiero początek wydatków, a zakładanie firmy to na razie abstrakcja. Wszystko zależy od tego jak pójdzie mi ta nauka fotografowania i czy będzie mi to sprawiało przyjemność.