O pożyczkach pozabankowych

W dobie gospodarczej recesji utrzymanie płynności finansowej na stabilnym poziomie stanowi priorytet dla większości gospodarstw domowych w naszym kraju. Taka, a nie inna sytuacja zmusza ludzi do planowania budżetu z bardzo dużą precyzją oraz do rezygnowania z wielu wydatków (lub przynajmniej do ich ograniczania). Znacząca część miesięcznych dochodów jest przeznaczana na podstawowe koszty utrzymania w postaci rachunków orz żywności. Na inne rzeczy często brakuje pieniędzy.

Sporym problemem są tutaj wynagrodzenia, które nie rosną tak dynamicznie jak ceny – stąd biorą się coraz większe dysproporcje pomiędzy dochodami a wydatkami. Nie każdy tymczasem może skorzystać z kredytu w banku – z tego też względu w przeciągu ostatnich dwóch, trzech lat na popularności znacząco zyskały kredyty bez bik które oferują instytucje pozabankowe (Kredytybezbik.blogan.pl). Chociaż mówi się o nich, że są produktami obarczonymi wysokim stopniem ryzyka, ludziom nie przeszkadza korzystanie z tego rodzaju zobowiązań. Co więcej, dla wielu osób to jedyna szansa na pozyskanie jakichkolwiek dodatkowych pieniędzy.

W zakresie pożyczek pozabankowych można wyszczególnić te oferowane przez firmy oraz te, o które można się starać za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych (mowa w tym momencie o rynku social lending – czyli pożyczek społecznościowych). Jeżeli chodzi o tę drugą opcję, jest ona zdecydowanie mniej w Polsce znana aniżeli ta pierwsza. Wynika to między innymi z tego, że pożyczki społecznościowe są krócej obecne na naszym rynku, stąd tyle osób wciąż nie wie o ich istnieniu.

Dodaj komentarz